in ,

IGSU: Inundaţii în 12 localităţi din 10 judeţe / Un spital a rămas fără electricitate, după ce trei copaci s-au prăbuşit peste un stâlp

IGSU: Inundaţii în 12 localităţi din 10 judeţe / Un spital a rămas fără electricitate, după ce trei copaci s-au prăbuşit peste un stâlp

Pompierii au intervenit în 12 localităţi din 10 judeţe, în urma furtunilor puternice. În localitatea Vidra din judeţul Vrancea, trei copaci s-au prăbuşit peste un stâlp de electricitate, în curtea unui spital, fiind afectată alimentarea cu energie electrică. La faţa locului a fost adus un generator.

În urma fenomenelor hidrometeorologice au fost afectate judeţele Alba, Bihor, Buzău, Călăraşi, Dolj, Galaţi, Hunedoara, Ilfov, Prahova şi Vrancea.

“Astăzi, în intervalul orar 08:00 – 21:00, pompierii salvatori au intervenit în sprijinul autorităţilor şi comunităţilor locale, pentru evacuarea apei din 8 case, 13 curţi, 22 beciuri/subsoluri, 1 anexă, de pe 3 străzi, precum şi pentru degajarea a 2 stâlpi şi 6 copaci prăbuşiţi pe carosabil, fiind avariate 3 autoturisme. De asemenea, din cauza aluviunilor depuse pe carosabil, circulaţia rutieră s-a desfăşurat cu dificultate pe un drum naţional (DN7C/AB)”, a transmis IGSU.

O situaţie deosebită s-a înregistrat în localitatea Vidra din judeţul Vrancea, unde 3 copaci s-au prăbuşit peste un stâlp de electricitate, în curtea unui spital, fiind afectată alimentarea cu energie electrică.

“Până la remedierea situaţiei, alimentarea este asigurată cu ajutorul unui generator electric. Cei 17 pacienţi internaţi în spital nu au fost afectaţi de întreruperea temporară a alimentării cu energie electrică şi nu s-a impus relocarea acestora”, a mai precizat IGSU.

Mai multe judeţe s-au aflat, miercuri, sub avertizări cod galben sau cod portocaliu de furtuni.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Copil de 10 ani, rănit după ce a traversat un drum cu bicicleta, într-o localitate de ângă Timişoara

Copil de 10 ani, rănit după ce a traversat un drum cu bicicleta, într-o localitate de ângă Timişoara

Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București a inaugurat un Birou de Reprezentare în capitala Indiei

Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București a inaugurat un Birou de Reprezentare în capitala Indiei