Pompierii intervin, joi, pentru a stinge un incendiu care a cuprins un punct de transformare electrică în oraşul Pucioasa, judeţul Dâmboviţa. Din cauza degajărişor mari de fun a fost emis mesaj RO-Alert şi s-a dispus evacuarea persoanelor din imediata apropiere.
Pompierii de la ISU Dâmboviţa au fost solicitaţi să intervină, joi, la un incendiu produs la un punct de transformare electrică din oraşul Pucioasa. Pentru gestionarea situaţiei de urgenţă acţionează 5 autospeciale de stingere cu apă şi spumă, 1 autospecială de suport logistic şi o ambulanţă SMURD.

”Având în vedere degajările masive de fum, a fost transmis un mesaj de avertizare prin sistemul RO-Alert pentru informarea populaţiei din zonă. Totodată, pentru siguranţa persoanelor aflate în proximitatea incendiului, se procedează la evacuarea preventivă a acestora”, a transmis, joi, IGSU.
Până în acest moment au fost evacuate aproximativ 50 de persoane.
Se acţionează pentru localizarea şi lichidarea incendiului.



