in ,

Informare meteo de vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Cod galben de caniculă în 12 județe, luni

Informare meteo de vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Cod galben de caniculă în 12 județe, luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni o nouă informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă în toată țara până miercuri seara și o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, pe parcursul zilei de luni, ce vizează 12 județe din nord-vest, centru, sud și nord-estul țării.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21:00, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul și sudul țării.


Sursa: ANM


Maximele termice vor fi cuprinse între 24 și 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul și sudul țării.

De asemenea, luni, în Maramureș, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei va fi Cod galben de caniculă, urmând să se înregistreze temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.

Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade.

Județele avertizate sunt: Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Bistrița-Năsăud, Mureș, Botoșani, Iași, Dolj, Olt, Teleorman și Giurgiu.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Parlament/ Comisii de specialitate – încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Parlament/ Comisii de specialitate – încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Vreme călduroasă în Capitală și disconfort termic ridicat, în următoarele trei zile

Vreme călduroasă în Capitală și disconfort termic ridicat, în următoarele trei zile