in ,

Iranul și SUA încep luni discuții tehnice în Elveția vizând punerea în aplicare a memorandumului de înțelegere

Iranul și SUA încep luni discuții tehnice în Elveția vizând punerea în aplicare a memorandumului de înțelegere

Discuțiile tehnice între Iran și Statele Unite cu privire la mecanismele de punere în aplicare a memorandumului de înțelegere și formarea grupurilor tehnice de lucru vor începe luni în Elveția, a informat agenția iraniană ISNA, preluată de Reuters.

Delegația iraniană este condusă de ministrul de externe adjunct Kazem Gharibabadi și include experți politici, economici și juridici.

La discuții vor fi prezenți, de asemenea, reprezentanți ai țărilor mediatoare Pakistan și Qatar. Echipa principală de negociere a Iranului, condusă de președintele parlamentului, Mohammad Baqer Ghalibaf, a revenit la Teheran.

La rândul său, Ministerul de Externe elvețian a anunțat luni desfășurarea ‘imediată’ de discuții tehnice, la o zi după negocierile între delegații de nivel înalt vizând încetarea războiului în Orientul Mijlociu.

Într-un comunicat citat de AFP, Ministerul de Externe a salutat ‘acordul privitor la foaia de parcurs vizând ajungerea la un acord final într-un termen de 60 de zile’.

Potrivit Bernei, ‘această foaie de parcurs creează condițiile pentru deschiderea imediată a noi discuții tehnice’.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

ICR: 10 proiecte câștigătoare ale Programului CANTEMIR 2026 vor reprezenta cultura română pe două continente

ICR: 10 proiecte câștigătoare ale Programului CANTEMIR 2026 vor reprezenta cultura română pe două continente

Parlament/ Comisii de specialitate – încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea

Parlament/ Comisii de specialitate – încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea