Comitetul Internaţional Olimpic, supus unei presiuni din ce în ce mai mari pentru a remunera sportivii la Jocurile Olimpice, a anunţat miercuri crearea unei „burse” în valoare de 10.000 de dolari, pentru care fiecare sportiv va putea candida după participarea sa la Jocuri, relatează AFP.
„Sportivii au nevoie de sprijin cu mult înainte de parcursul lor olimpic şi dincolo de acesta”, a declarat preşedintele Comisiei Sportivilor, fosta legendă spaniolă a baschetului Pau Gasol, în cadrul celei de-a 146-a sesiuni a CIO de la Lausanne.
Astfel, forul a creat „o nouă bursă” în valoare de 10.000 de dolari, care se adaugă la diversele programe ale Solidarităţii Olimpice, ş pentru care fiecare participant la Jocuri va putea candida după desfăşurarea evenimentului, „începând cu Milano-Cortina 2026”, a precizat el. „Nu este o primă de participare”, a subliniat el totuşi, în timp ce preşedinta CIO, Kirsty Coventry, respinsese ferm o astfel de ipoteză într-un interviu acordat la 22 mai, atrăgându-şi numeroase critici.
La postul de radio olandez Sport Nation, septupla medaliată olimpică la înot a declarat că „nu crede în ideea de a plăti sportivii la Jocurile Olimpice”, preferând să îi „ajute în parcursul lor de a deveni olimpici”.
Printre alte reacţii ale sportivilor, fostul înotător sud-african Roland Schoeman a lansat o petiţie prin care cerea demisia preşedintei şi a întregului Comitet Executiv: „CIO generează miliarde. Această valoare provine de la sportivi. Este timpul să cerem socoteală”, a scris el.
La rândul său, înotătorul australian Cameron McEvoy a propus pe Instagram ca CIO să acorde 100.000 de dolari pentru o medalie de aur, 60.000 pentru argint, 25.000 pentru bronz şi 10.000 pentru simpla participare la Jocurile Olimpice.



