Kenya a suspendat deschiderea unui centru de carantină construit în țară de Statele Unite pentru cetățenii americani potențial expuși la virusul Ebola, a declarat marți ministrul kenyan al sănătății Aden Duale la Înalta Curte din Kenya, instanță care l-a dat în judecată inițial pentru sfidarea curții, dar în cele din urmă l-a achitat, transmite AFP.
Centrul, situat la baza aeriană Laikipia, la aproximativ 200 km nord de capitala Nairobi, este contestat de mulți kenyeni care se tem, în special, de sosirea persoanelor infectate cu virusul Ebola, virus care a provocat un focar de febră hemoragică declarat la mijlocul lunii mai în Republica Democrată Congo (RDC).
Aden Duale a fost citat să se prezinte personal marți de Înalta Curte din Kenya, care îl găsise vinovat cu o zi înainte de sfidarea curții pentru că și-a declarat în fața Parlamentului intenția de a continua deschiderea centrului, în pofida unei hotărâri judecătorești care a interzis temporar guvernului kenyan să continue proiectul.
‘Am ordonat încetarea completă și imediată a tuturor proiectelor de construcție, a pregătirii amplasamentului sau a activităților conexe privind infrastructura de la Baza Aeriană Laikipia’, în așteptarea deciziei Înaltei Curți din Kenya privind apelul depus în acest caz sau ‘orice altă decizie a acestei instanțe’, a declarat Aden Duale din boxa acuzaților.
‘Nici ministerul și nici eu, în calitate de ministru, nu am intenționat să nu respectăm, să subminăm sau să sfidăm autoritatea acestei onorabile instanțe’, a afirmat ministrul, după ce a fost invitat să își prezinte explicațiile înainte ca instanța să decidă asupra unei posibile sentințe.
Înalta Curte din Kenya i-a acordat în cele din urmă o grațiere după ce a constatat că ‘s-a supus autorității sale’ acceptând să se prezinte în instanță și ‘a acceptat scuzele sale’, a declarat judecătoarea Patricia Nyaundi, conform presei kenyene. De asemenea, ea a indicat că a ținut cont de argumentele ministrului.
Pentru sfidarea curții, ministrul risca până la șase luni de închisoare.
Centrul american este dotat cu 50 de paturi de izolare și va fi deservit de personal american. Acesta a fost aproape finalizat la începutul lunii iunie, a declarat o sursă diplomatică americană pentru AFP.
Trei persoane au murit în protestele împotriva centrului american de tratament. Mulți kenyeni denunță, de asemenea, poziția Statelor Unite de a refuza intrarea în țară a cetățenilor săi bolnavi și de a prefera ca aceștia să fie tratați în străinătate.
Kenya nu a înregistrat niciodată cazuri de Ebola și nu are graniță comună cu RDC. Cu toate acestea, are graniță comună cu Uganda, unde au fost identificate cazuri importate din RDC, mai notează AFP.


