Vicepreşedintele PNL Alexandru Muraru susţine că un guvern minoritar PSD nu va respecta vreun acord politic şi nici nu va avea ”decenţă” faţă de banul public, el apreciind că ”ghilotina” moţiunii de cenzură va veni foarte repede pentru PSD.
Alexandru Muraru a scris, miercuri, pe Facebook, că Sorin Grindeanu nu a scăpat de rotativă, doar că nu ar fi vrut acum acest lucru.
“Cei din PSD l-au împins pe scări pe Grindeanu de a reuşit să cadă direct pe pragul Palatului Victoria. Dacă astăzi PSD se prăbuşeşte în sondaje, să vedeţi cum vor arăta procentele după o guvernare cu Grindeanu şi executiv minoritar. Gruparea pesedistă Olguţa-Manda-Stănescu l-a scos la înaintare pe Grindeanu nu pentru capacitatea intelectuală sau de leadership, ci pentru a-i încheia cariera politică liderului PSD”, a declarat Alexandru Muraru.
Liberalul consideră că PSD nu va respecta niciun acord politic, niciun echilibru bugetar şi nu va avea decenţă faţă de banul public.
“PSD va face ce ştie mai bine: va închide lumina în cameră, va începe iar spolierea bugetelor publice, capturarea instituţiilor, va începe să arunce cu pomeni electorale şi va demonstra, mai devreme de toamna lui 2026, că nu mai poate fi crezut niciodată. Este un partid complet toxic, infestat de corupţie, care se pregătea cu trădătorii din PNL să facă înţelegeri cu oamenii lui Putin”, a afirmat Alexandru Muraru.
Potrivit acestuia, “ghilotina moţiunii de cenzură şi mai ales a decredibilizării totale publice vor veni foarte foarte repede pentru PSD”.
PSD a decis în Biroul Politic Naţional, în unanimitate, să-şi asume răspunderea guvernării, iar preşedintele partidului să fie propunerea de premier, a anunţat Sorin Grindeanu.



