Guvernul de coaliție de centru-stânga din Lituania condus de prim-ministrul Inga Ruginiene și-a prezentat marți demisia pentru a permite formarea unei noi alianțe guvernamentale de trei partide, după excluderea recentă a partidului populist Zorii Nemunas ca partener, fiind al doilea executiv care se dizolvă după alegerile din 2024, informează EFE.
Ruginiene va conduce un guvern interimar până când se va forma o nouă coaliție condusă de colegul ei și liderul Social-Democraților (LSDP), Mindaugas Sinkevicius.
Demisia actualului executiv era de așteptat după ce, pe 18 mai, trei partide politice lituaniene de orientare ecologistă și de centru-stânga au semnat un acord de coaliție condus de Sinkevicius.


