in ,

Lituania: Guvernul de coaliție de centru-stânga și-a prezentat demisia

Lituania: Guvernul de coaliție de centru-stânga și-a prezentat demisia

Guvernul de coaliție de centru-stânga din Lituania condus de prim-ministrul Inga Ruginiene și-a prezentat marți demisia pentru a permite formarea unei noi alianțe guvernamentale de trei partide, după excluderea recentă a partidului populist Zorii Nemunas ca partener, fiind al doilea executiv care se dizolvă după alegerile din 2024, informează EFE.

Ruginiene va conduce un guvern interimar până când se va forma o nouă coaliție condusă de colegul ei și liderul Social-Democraților (LSDP), Mindaugas Sinkevicius.

Demisia actualului executiv era de așteptat după ce, pe 18 mai, trei partide politice lituaniene de orientare ecologistă și de centru-stânga au semnat un acord de coaliție condus de Sinkevicius.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

UNSAR: Doar una din cinci companii este protejată printr-o asigurare. Despăgubiri de circa 1,4 milioane lei plătite în fiecare zi

UNSAR: Doar una din cinci companii este protejată printr-o asigurare. Despăgubiri de circa 1,4 milioane lei plătite în fiecare zi

Delegația PNL la consultările de la Cotroceni: Bolojan, Motreanu, Sighiartău, Abrudean și Andronache

Delegația PNL la consultările de la Cotroceni: Bolojan, Motreanu, Sighiartău, Abrudean și Andronache