in ,

Marian Neacşu: Dacă Veştea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale şi eu o respect. Cred că este şi corect / Trebuie să avem un guvern cu o susţinere parlamentară reală, altcumva nu va putea funcţiona

Marian Neacşu:  Dacă Veştea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale şi eu o respect. Cred că este şi corect / Trebuie să avem un guvern cu o susţinere parlamentară reală, altcumva nu va putea funcţiona

Socia-democratul Marian Neacşu, ministrul propus la Interne, a declarat luni, la Parlament, că dacă premierul desemnat Adrian Veştea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale şi eu o respectă şi, cu titlu personal, crede că este şi corect. El a mai spus că trebuie să avem un guvern cu o susţinere parlamentară reală, altcumva nu va putea funcţiona.

”Dacă domnul prim-ministru desemnat Veştea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale şi eu o respect. Şi dacă vreţi cu tipul personal, cred că este şi corect, pentru că domnul Veştea (..) a discutat şi cu UPR, a discutat şi cu PACE, a discutat şi cu toţi ceilalţi. Asta era singurul lucru cu care nu discutase”, a spus social-democratul Marian Neacşu, după audierea în comisiile parlamentare, pentru funcţia de ministru de Interne.

”Nu cred că se va discuta despre preluarea în cadrul guvernamental al AUR, pentru că ne aflăm deja într-o procedură de audieri”, a arătat el.

Marian Neacşu a fost întrebat şi dacă AUR a devenit un partid frecventabil, el arătând că AUR este partidul alături de care au semnat şi au votat o moţiune de cenzură.

Întrebat dacă am putea să vedem al doilea om în stat numit din partea AUR?, Neacşu a răspuns: ”Definiţi al doilea om în stat. Nu cunosc astfel de lucruri. (..) În politică, nimic nu este de exclus”.

Marian Neacşu a mai declarat că ”în primul rând, trebuie să avem un guvern şi în al doilea rând, trebuie să avem un guvern care să aibă o susţinere parlamentară reală, pentru că altcumva nu va putea funcţiona”.  

viewscnt

What do you think?

74 Points
Upvote Downvote

Written by

Ministrul interimar al Agriculturii şi preşedintele ANSVSA, discuţii la Luxemburg şi Bruxelles pentru deblocarea exporturilor de ovine: Sper ca din iulie să avem măsuri de ieşire din această criză – Barna Tanczos

Ministrul interimar al Agriculturii şi preşedintele ANSVSA, discuţii la Luxemburg şi Bruxelles pentru deblocarea exporturilor de ovine: Sper ca din iulie să avem măsuri de ieşire din această criză – Barna Tanczos

Parlament – audieri miniștri/ Ioan Vulpescu – aviz favorabil pentru funcția de ministru al Culturii

Parlament – audieri miniștri/ Ioan Vulpescu – aviz favorabil pentru funcția de ministru al Culturii