in ,

Moto GP: Japonezul Ai Ogura a câștigat Marele Premiu al Olandei

Moto GP: Japonezul Ai Ogura a câștigat Marele Premiu al Olandei

Pilotul japonez Ai Ogura (Aprilia-Trackhouse) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Olandei la MotoGP, etapa a zecea a sezonului, desfășurată pe circuitul de la Assen, transmite AFP.

Ai Ogura a reușit prima victorie a unui japonez la categoria regină în ultimii 22 de ani.

Ogura a terminat în fața a doi spanioli, coechipierul său Raul Fernandez și Jorge Martin (Aprilia), care a preluat conducerea campionatului mondial.

Fostul lider al campionatului, italianul Marco Bezzecchi (Aprilia), a suferit o căzătură puternică în turul al treilea, la aproape 200 km/h, în virajul 15. Conștient, el a fost dus inițial la centrul medical al circuitului, înainte de a fi transferat la spitalul din Groningen pentru investigații suplimentare.

Italianul Fabio Di Giannantonio (Ducati-VR46) a ocupat locul 4, înaintea spaniolilor Alex (Ducati-Gresini) și Marc Marquez (Ducati).

În campionat, Martin este urmat la 7 puncte de Bezzecchi și la 16 puncte de Di Giannantonio. Ogura ocupă locul patru, la 25 de puncte în spatele liderului, în timp ce campionul mondial en-titre, Marc Marquez, este în urma compatriotului său cu 40 de puncte
AGERPRES (AS/redactor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Auto: Sebastien Ogier a câștigat Raliul Acropole (WRC)

Auto: Sebastien Ogier a câștigat Raliul Acropole (WRC)

Arabia Saudită: 14 morți în urma prăbușirii unui elicopter aparținând gigantului petrolier Aramco

Arabia Saudită: 14 morți în urma prăbușirii unui elicopter aparținând gigantului petrolier Aramco