Pilotul japonez Ai Ogura (Aprilia-Trackhouse) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Olandei la MotoGP, etapa a zecea a sezonului, desfășurată pe circuitul de la Assen, transmite AFP.
Ai Ogura a reușit prima victorie a unui japonez la categoria regină în ultimii 22 de ani.
Ogura a terminat în fața a doi spanioli, coechipierul său Raul Fernandez și Jorge Martin (Aprilia), care a preluat conducerea campionatului mondial.
Fostul lider al campionatului, italianul Marco Bezzecchi (Aprilia), a suferit o căzătură puternică în turul al treilea, la aproape 200 km/h, în virajul 15. Conștient, el a fost dus inițial la centrul medical al circuitului, înainte de a fi transferat la spitalul din Groningen pentru investigații suplimentare.
Italianul Fabio Di Giannantonio (Ducati-VR46) a ocupat locul 4, înaintea spaniolilor Alex (Ducati-Gresini) și Marc Marquez (Ducati).
În campionat, Martin este urmat la 7 puncte de Bezzecchi și la 16 puncte de Di Giannantonio. Ogura ocupă locul patru, la 25 de puncte în spatele liderului, în timp ce campionul mondial en-titre, Marc Marquez, este în urma compatriotului său cu 40 de puncte
AGERPRES (AS/redactor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)


