Deputatul USR Claudiu Năsui apreciază că lipsa unui Guvern cu puteri depline poate fi benefică, în condițiile în care Executivul nu mai dă ordonanțe și nu mai schimbă legile ‘după bunul plac’.
El menționează că în acest fel țara noastră se aliniază ‘involuntar’ majorității țărilor din Uniunea Europeană.
‘Faptul că nu a trecut un Guvern cu puteri depline este un lucru foarte bun pentru România. România are deja un Guvern. Nu are un Guvern care să mai poată da ordonanțe, dar are un Guvern. Guvernul poate face tot ce putea face înainte, mai puțin să schimbe legea după bunul plac. Ne aliniem astfel, involuntar, majorității țărilor din UE unde legea se face la parlament și nu la guvern’, scrie fostul ministru al Economiei, marți, pe Facebook.
Acesta adaugă că este vorba despre o reformă pe care clasa politică a făcut-o ‘fără să vrea’ și care rezultă din blocajul politic.
Pe de altă parte, în acest fel devine posibilă o reformă în adevăratul sens al cuvântului, consideră Năsui.
‘Cum să facă Parlamentul legea, și nu Guvernul? E foarte bine, pentru că creșterile de taxe de obicei vin prin ordonanțe sau asumări de răspunderi. Niciuna nu mai poate fi folosită. Acum vrei să mai crești taxele? Trebuie să treci prin Parlament. Iar asta este mult mai greu. Dacă actualul Guvern va vrea să mai scadă deficitul, chiar va trebui să taie cheltuieli’, mai scrie Năsui.


