Artiști din Italia, Costa Rica, Japonia și România vor fi prezenți la a 51-a ediție a Festivalului ‘Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț’, eveniment cultural organizat în perioada 5-11 iulie de Centrul pentru Cultură și Arte ‘Carmen Saeculare’ și finanțat de Consiliul Județean (CJ) Neamț.
‘Mă bucură faptul că și anul acesta am găsit resursele financiare pentru a susține acest eveniment internațional, prin care județul Neamț este recunoscut și în țară dar și în străinătate. (…) Atât timp cât voi fi la conducerea CJ, voi susține tot ce ține de cultură în județul Neamț iar centrul nostru să fie cât mai cunoscut la nivel național și internațional’, a transmis, într-o conferință de presă, președintele CJ Neamț, Daniel Vasilică Harpa.
La rândul său, directorul Centrului pentru Cultură și Arte ‘Carmen Saeculare’ a subliniat importanța festivalului pentru promovarea județului.
‘Trebuie să punem cu toții umărul și să promovăm județul Neamț. Să facem educare și culturalizare, să promovăm județul ca pol de cultură și să promovăm brandul nostru cultural al județului, Festivalul ‘Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț’, ajuns acum la a cincizeci și una ediție’, a declarat directorul centrului, Daniela David.
Concertul de deschidere a festivalului va fi susținut, duminică (5 iulie), pe platoul de la Curtea Domnească, de Filarmonica ‘Mihai Jora’ din Bacău, avându-i ca soliști pe soprana Adina Vilichi și baritonul William Hernandez.
Pe perioada festivalului vor mai concerta Cluj Tango Orchestra, Filarmonicile din Brașov și Sibiu, Ansamblul Cameral de Muzică Veche ‘Anton Pann’ și Orchestra Metropolitană din Iași având-o ca solistă pe Irina Baianț.
Invitată de onoare a acestei ediției este formația Holograf.
Bugetul estimat al festivalului este de 1,1 milioane lei și este asigurat de CJ Neamț.

