Opt persoane au fost rănite în urma unei coliziuni care s-a produs în noaptea de luni spre marți între un microbuz, o autoutilitară și o autocisternă, pe DN2 – E85, în localitatea Săbăoani, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț.
În microbuz se aflau șapte persoane, în timp ce în autoutilitară și autocisternă erau doar șoferii.
La fața locului au intervenit cinci ambulanțe de la Serviciul de Ambulanță Județean, pompierii cu modulul de descarcerare și polițiști.
‘În urma evenimentului nu au rezultat persoane încarcerate. Toate persoanele s-au autoevacuat până la sosirea forțelor de intervenție. Opt persoane – cinci femei și trei bărbați – au primit îngrijiri medicale la fața locului, după care au fost transportate la spital de echipajele SAJ și SMURD’, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Neamț, căpitanul Irina Popa.
Pompierii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor și pentru curățarea carosabilului de elementele rezultate în urma accidentului rutier.
Polițiștii efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal privind comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


