Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, în care s-a discutat despre securitatea în Europa și întărirea infrastructurii și securității energetice.
‘Astăzi (sâmbătă – n.r.), la Jurata, în Polonia, alături de președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, am avut un schimb interesant de idei și viziuni ale României, Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei privind securitatea în Europa, consolidarea apărării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, întărirea infrastructurii și a securității energetice. Am analizat, de asemenea, cele mai bune modalități de a ne pregăti statele pentru viitoarele provocări’, a scris Nicușor Dan pe Facebook.
El a precizat, de asemenea, că discuțiile au evidențiat hotărârea de a se acționa ‘cu responsabilitate’ pentru securitatea regiunii.
‘Discuțiile au evidențiat hotărârea noastră comună de a acționa cu responsabilitate pentru securitatea regiunii noastre și a întregii Uniuni Europene. Suntem prieteni apropiați, aliați de încredere și parteneri dedicați – în NATO, în Uniunea Europeană și dincolo de acestea’, a adăugat președintele.


