Președintele Nicușor Dan a anunțat că le va cere partidelor, în cadrul consultărilor de la Cotroceni, să revină la dialog și ‘la o atitudine rezonabilă’.
Președintele a argumentat că România are nevoie de un Guvern, iar păstrarea direcției pro-occidentale rămâne o condiție clară.
‘În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabilă. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară, și nu justificări și explicații de ce nu pot realiza o majoritate. România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate’, a precizat președintele pe rețeaua X.


