Preşedintele Nicuşor Dan consideră că AUR nu este un partid pro-occidental, el afirmând, despre negocierile premierului desemnat Adrian Veştea, la sediul AUR, că acesta a primit un mandat şi, mai departe, a fost sarcina domniei sale şi nu a fost informat.
Preşedintele Nicuşor Dan a fost întrebat în Polonia dacă AUR este sau nu un partid pro-occidental.
”În opinia mea, nu”, a răspuns el.
Şeful statului a admis că nu a fost informat în momentul în care Adrian Veştea s-a dus să negocieze cu AUR.
”Domnul Veştea a primit un mandat şi, mai departe, a fost sarcina domniei sale”, a explicat el.
Nicuşor Dan a mai arătat că în respectiva zi, această informaţie era cunoscută de multe lume, inclusiv de presă. ”Ar fi fost, dincolo de atributul meu constituţional, să intervin”, a adăugat Nicuşor Dan.
Şeful statului a mai spus că nu are informaţia că Adrian Veştea ar fi negociat cu parlamentari AUR.
Despre momentul desemnării lui Veştea, fără acordul PNL, Nicuşor Dan a explicat că ”după câteva săptămâni de blocaj, a ales o soluţie care părea, la momentul la care a propus-o, că va rezolva criza în care suntem”.
Întrebat dacă este preşedinte jucător, Nicuşor Dan a spus: ”Sunt un preşedinte cu mandat”.



