Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, despre lista neagră a CSM că e legitim ca CSM-ul să-i apere pe magistraţi. Nu e legitim, însă, ca CSM-ul să escaladeze, el precizând că e foarte bine că ei au luat opinii, pentru că e democraţie, dar să indici nume şi prenume, persoane fizice, ONG-uri, asta nu e deloc corect.
Preşedintele Nicuşor Dan a fost întrebat despre lista neagră prezentată de justiţiei, cu organizaţii neguvernamentale şi persoane publice.
“Eu, de când exercit mandatul ăsta, constatând că există enorm de multă tensiune socială în România, am îndemnat la calm şi la dezescaladare. Câteva luni, şi e regretabil că lucrul ăsta s-a întâmplat, a existat o aversiune socială faţă de magistraţi. Şi asta, încă prevăzând cu săptămâni, luni, înainte de asta, am spus că nu e normal. Ea s-a întâmplat. E legitim ca CSM-ul să-i apere pe magistraţi. Nu e legitim, însă, ca CSM-ul să-i escaladeze. Deci, e foarte bine că ei au luat opinii, au răspuns la aceste opinii. E democraţie, fiecare îşi apără punctul de vedere. Însă, să indici nume şi prenume persoane fizice şi persoane juridice ONG-uri, asta nu e deloc corect”, a spus preşedintele.
Întrebat dacă a avut o discuţie, el a răspuns: “Lucrul s-a întâmplat, din nou, orice escaladare nu face decât rău societăţii româneşti, indiferent din ce parte vine. Asta e ce pot eu să spun. Mai departe, evident că nu am mijloace instituţionale pentru a interveni în această chestiune”.



