in ,

Nicuşor Dan: E important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară, ar fi bine să avem un guvern până marţi / Eu aştept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Mă aştept la responsabilitate

Nicuşor Dan: E important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară, ar fi bine să avem un guvern până marţi / Eu aştept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Mă aştept la responsabilitate

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, în Polonia, că, pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR, e important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară marţi, ar fi bine să avem un guvern până marţi. În plus, şeful statului a precizat că se aşteaptă ca partidele să vină la el cu o majoritate şi se aşteaptă la responsabilitate.

”Pentru România e important, pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR, e important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară marţi, ar fi bine să avem un guvern până marţi. Asta e ce pot să vă spun în momentul ăsta”, a spus preşedintele, după participarea la Summitul Flancului Estic.

Despre negocierile partidelor, şeful statului a spus: ”Eu cred că suntem toţi oameni serioşi şi în consultarea publică pe care am avut-o acum două zile, am avut nişte declaraţii politice. Dacă punem cap la cap în mod logic acele declaraţii politice care s-au făcut în faţa dumneavoastră, rezultă de acolo cel puţin o soluţie. Am văzut în declaraţiile publice disponibilitate pentru o soluţie, cel puţin pentru o soluţie”.

Nicuşor Dan a menţionat că aşteaptă de la partide să vină cu o majoritate.

”Eu aştept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Cred că după două luni, noi toţi, cetăţenii, în ţara asta, putem să aşteptăm de la partidele politice  o propunere de majoritate. (..) Din declaraţiile publice, acea soluţie care se preconiza era o soluţie de guvern minoritar, susţinută de o majoritate”, a explicat preşedintele.

Întrebat dacă se aşteaptă ca partidele să vină cu o singură variantă de premier, Nicuşor Dan a răspuns: ”Eu mă aştept la responsabilitate. După două luni, soluţii de majoritate”.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)

Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)

“România să fie privată de dreptul de a găzdui turnee”, cere Rusia, după ce Emil Boc a anunţat că la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca vor participa ruşi, dar fără imn şi steag / Antrenoare emerită: Primarul nu poate decide

“România să fie privată de dreptul de a găzdui turnee”, cere Rusia, după ce Emil Boc a anunţat că la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca vor participa ruşi, dar fără imn şi steag / Antrenoare emerită: Primarul nu poate decide