Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, la finalul Summitului Flancului Estic care a avut loc în Polonia că a informat despre progresele în privinţa hub-ului de securitate la Marea Neagră, el precizând că ne interesează programul Eastern Flank Watch şi programele din cadru financiar multianual şi a insistat pentru includerea experienţei Ucrainei în aceste programe.
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că a fost o întâlnire extrem de importantă a ţărilor de pe Flancul Estic.
”Transmitem împreună un mesaj de unitate, transmitem faptul că recunoaştem împreună Rusia ca ameninţare colectivă pentru ţările noastre. Transmitem un mesaj de solidaritate cu Ucraina şi de continuare a sprijinului pentru războiul pe care îl duce apărând în acelaşi timp Europa”, a spus şeful statului în conferinţa de presă organizată la finalul Summitului Flancului Estic
Şeful statului a precizat că statele au aceeaşi opinie în ceea ce priveşte relaţia dintre Uniunea Europeană şi NATO, care trebuie să fie complementare pe chestiunea apărării Europei, şi fiecare dintre noi am înţeles necesitatea creşterii cheltuielilor, care să se transforme în echipamente militare.
”Este important ca această unitate să fie de la Nordul la Sudul Flancului Estic, pentru zona Mării Negre, este important pentru România, şi am informat colegii despre progresele pe care le-am făcut în privinţa hub-ului de securitate la Marea Neagră, un proiect al Uniunii Europene”, a anunţat Nicuşor Dan.
Preşedintele a mai afirmat că a fost o ocazie, de asemenea, pentru a trece în revistă, şi cu participarea domnului Comisar şi a Preşedintei Comisiei Europene, unde suntem cu programele de echipare militară, unde ne interesează programul Eastern Flank Watch, dar ne interesează şi programele din cadru financiar multianual.
”Aici am insistat pentru includerea experienţei Ucrainei în aceste programe, pentru a exista un echilibru dintre necesitatea de competitivitate şi necesitatea strategică pe obiectivele pe care le avem în ceea ce priveşte apărarea Flancului Estic”, a subliniat preşedintele României.
