Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, că suspendarea preşedintelui e o chestie foarte serioasă şi nu trebuie să o trivializăm, el precizând că în raportul cu cetăţenii, cu simpatizanţi, posibil să fi făcut greşeli, însă vrea să îi asigure că tot timpul a acţionat cu bună credinţă.
Preşedintele a fost întrebat în Polonia dacă consideră că a greşit în vreun moment în aceste negocieri, Nicuşor Dan a răspuns: “Evident, toată lumea greşeşte”.
El nu a vrut să spună în ce moment a greşit. “Nu contează acum, adică interesul meu este ca aceste negocieri să ajungă la un sfârşit şi nu vreau să spun lucruri care să inflameze şi mai mult”.
“Suspendarea preşedintelui e o chestie foarte serioasă şi nu trebuie să o trivializăm. Suspendarea preşedintelui e o măsură foarte gravă, când preşedintele încalcă Constituţia, nu e cazul de asta. Dincolo de asta, în raportul cu cetăţenii, cu simpatizanţi, foştii simpatizanţi, posibil să fi făcut greşeli, însă vreau să îi asigur că tot timpul am acţionat cu bună credinţă”, a mai spus el.



