Ministerul danez al Apărării a declarat luni că o companie aeriană locală din Groenlanda a fost selectată pentru a ajuta armata atât pentru transport, cât și pentru supraveghere, notează AFP.
Ministerul a reamintit că Parlamentul danez a convenit să elimine treptat utilizarea avioanelor de transport de pasageri în favoarea unor furnizori externi pentru misiunile de transport și supraveghere din teritoriul arctic. Și a precizat că în acest scop a fost aleasă compania aeriană locală Air Greenland.
‘Două avioane de transport și supraveghere vor asigura un nivel ridicat de disponibilitate și vor însemna o consolidare a executării misiunilor’, a indicat ministerul într-un comunicat.
Aceste aparate vor fi echipate cu rezervoare de combustibil suplimentare și cu senzori ‘destinați în special misiunilor de salvare’.
Sunt ‘cel mai bine plasate pentru a îndeplini această misiune, deoarece Air Greenland cunoaște atât regiunea, cât și clima unică din Groenlanda’, a declarat ministrul danez al apărării, Jeppe Bruus, citat de presă.
Anunțul a fost făcut în timp ce Bruus efectua o vizită în acest teritoriu autonom danez.
Ministrul a mai declarat jurnaliștilor că Danemarca a investit ‘masiv și s-a reînarmat masiv’ în Arctica, potrivit jurnalului Sermitsiaq.
Tensiunile au crescut în jurul Groenlandei după declarațiile repetate ale președintelui american Donald Trump, potrivit cărora Statele Unite ar trebui să anexeze acest teritoriu autonom danez pentru a-și garanta securitatea națională.
În ianuarie, Trump a revenit cu câteva săptămâni de declarații agresive intense, anunțând că a încheiat un acord-cadru privind Groenlanda cu secretarul general al NATO, ale cărui detalii rămân obscure.
În mai, premierul groenlandez, Jens-Frederik Nielsen, a afirmat că discuțiile dintre teritoriu, Danemarca și Statele Unite nu au ajuns încă la un acord, chiar dacă s-au înregistrat progrese.


