Memorandumul de înțelegere încheiat între Iran și SUA pentru a pune capăt războiului reprezintă ‘declarația de înfrângere a Americii’, a declarat miercuri șeful echipei de negociere iraniene, Mohammad Bagher Ghalibaf, citat de France Presse.
‘Memorandumul de înțelegere de la Islamabad nu este rezultatul unor presiuni sau coerciții, ci mai degrabă al rezistenței și hotărârii de care a dat dovadă curajoasa națiune iraniană’, a declarat Ghalibaf la o conferință la Baku (în Azerbaidjan), difuzată de televiziunea iraniană.
‘De aceea, memorandumul de înțelegere de la Islamabad a căpătat valoarea unei declarații de înfrângere a Americii’, a spus politicianul iranian, totodată, președintele parlamentului de la Teheran, adăugând că securitatea în Orientul Mijlociu trebuie de acum înainte asigurată de țările din regiune.
Ghalibaf, care s-a exprimat cu ocazia unei reuniuni a Uniunii Parlamentare a Organizației pentru Cooperare Islamică la Baku, a insistat că numai țările din regiune ar trebui să stabilească ordinea politică și de securitate în Orientul Mijlociu, respingând un amestec extern și făcând apel la o cooperare intraregională extinsă, notează Reuters.
Discuțiile la nivel tehnic între Iran și SUA se vor relua marțea viitoare, după o pauză temporară, a anunțat miercuri un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe pakistanez, citat de Xinhua.


