Petrişor Peiu, senator şi unul dintre liderii AUR, este de părere că preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, „are o decenţă politică mult mai mare decât domnul Nicuşor Dan”. „Dar cred că greşeala principală pe care a făcut-o în acest joc a fost credinţa prea mare în jocuri de culise şi lipsa de încredere în ceea ce se face transparent, în văzul lumii”, spune Peiu.
“Sorin Grindeanu a greşit, după părerea mea, prin faptul că… El are toată autoritatea unui lider de partid, partidul domniei sale a votat, în principiu, să îl lase pe domnul Grindeanu să reprezinte partidul în acest joc. Domnul Grindeanu are o decenţă politică mult mai mare decât domnul Nicuşor Dan, dar cred că greşeala principală pe care a făcut-o în acest joc a fost credinţa prea mare în jocuri de culise şi lipsa de încredere în ceea ce se face transparent, în văzul lumii”, a afirmat Petrişor Peiu într-un interviu difuzat duminică de Digi 24.
Acesta l-a criticat pe Nicuşor Dan pe motiv că acesta refuză să discute cu AUR.
