Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare, nu o voi comenta. Consider că acei colegi care doresc să nu fie supuşi sancţiunilor trebuie să aibă şansa unui dialog şi a unui compromis cu partidul
by50 Votes
Fostul prim-vicepreşedinte al PNL Cătălin Predoiu anunţă, miercuri, că nu va contesta o eventuală decizie a partidului de excludere şi o va lua ca atare, nu o va comenta, el arătând că, în acelaşi timp, consideră că acei colegi care doresc să nu fie supuşi sancţiunilor trebuie să aibă şansa unui dialog şi a unui compromis cu partidul. Predoiu şi-a dat demisia, recent, din funcţia de prim-vicepreşedinte al partidului, înainte de Congresul extraordinar al partidului în care s-a ales o nouă structură de conducere. El a rămas membru al PNL.
”Politica este arta posibilului. De peste o lună de zile, eu şi alţi colegi din PNL am susţinut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un guvern funcţional, cu puteri depline, şi fără PNL nu se prea poate. PNL este soluţia crizei politice, nu AUR. Pieţele financiare şi mediul economic şi-ar putea pierde răbdarea, iar prelungirea incertitudinii a generat costuri şi riscuri pe care nu ni le puteam permite”, spune Cătălin Predoiu pe Facebook.
El arată că în tot acest timp, în partid s-a discutat şi s-a votat în mod repetat ideea că PNL nu ar trebui să continue la guvernare alături de PSD şi că o perioadă în opoziţie ar reprezenta cea mai bună opţiune pentru viitorul partidului.
”A fost o poziţie susţinută de conducere şi de majoritatea colegilor. Eu am avut însă o altă convingere: în momente dificile pentru ţară, responsabilitatea faţă de interesul public trebuie să primeze. La fel au spus şi alţi colegi. Evoluţia contextului ne-a pus pe unii dintre noi în faţa unei dileme dificile: să acţionăm conform convingerii că ţara are nevoie urgentă de un guvern sau să ne pliem convingerile în faţa unui comandament partinic”, explică fostul prim-vicepreşedinte PNL.
Predoiu arată că a privit cu interes schimbarea de abordare din ultimele zile, când conducerea PNL a decis să susţină formarea unui nou guvern.
”Dincolo de calculele politice inerente oricărei formaţiuni, important este că s-a făcut un pas înainte pentru depăşirea blocajului şi pentru oferirea unui semnal de stabilitate către societate şi către pieţe. (Rămâne totuşi faptul că cei care au votat un guvern care includea liberali sunt consideraţi suspecţi de neloialitate, dar votarea unui guvern simplu PSD, chiar şi cu condiţii, este în regulă. E un paradox.)”, comentează Cătălin Predoiu.
Acesta menţionează că a votat pentru guvernul propus acum două zile pentru că reprezenta o soluţie care putea închide o perioadă de incertitudine şi putea repune instituţiile statului în mişcare.
”În democraţiile consolidate, partidele îşi asumă atât rolul guvernării, cât şi pe cel al opoziţiei, însă există momente cruciale şi împrejurări excepţionale care reclamă acţiuni de excepţie faţă de regula de a ţine cont de propriul interes de partid. La fel a fost anul trecut, când s-a format Coaliţia prooccidentală din partide care, în mod tradiţional, s-au confruntat politic. Am ales să rămân consecvent convingerii că România avea nevoie urgentă de un guvern şi că acest obiectiv trebuia să prevaleze. Alţi colegi au procedat similar. Nu a fost o conspiraţie contra PNL, ci o exprimare politică spontană pentru salvarea situaţiei cu un guvern care includea şi câţiva liberali. A fost o opţiune de prioritizare, nu de subminare, a prioritiza un interes general faţă de un interes punctual de partid”, afirmă Predoiu.
El mai arată că, ”în momentul în care a votat, ştia că guvernul nu va mai trece, pentru că nu existau voturile necesare în sală, dar a ales să sublinieze, încă o dată, nevoia ţării de a avea un guvern”.
”Ştiam că votul meu nu poate contribui la validarea unui guvern, pentru că nu erau suficiente voturi ca să se valideze guvernul. La fel au procedat şi ceilalţi colegi din PNL care au votat pentru. La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca şi respins. Puteam să ne abţinem de la vot şi să evităm o discuţie neplăcută cu partidul, dar am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt”, îşi explică Predoiu votul pentru învestirea guvernului Veştea.
Cătălin Predoiu adaugă că, împlicit, a făcut şi o alegere de perspectivă, ţinând cont de poziţia partidului.
”În ceea ce mă priveşte, sunt gata să accept aceste consecinţe. Nu cer nimănui nimic. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare, nu o voi comenta şi îmi voi continua activitatea publică în condiţiile date”, anunţă Predoiu.
”În acelaşi timp, consider că acei colegi care doresc să nu fie supuşi sancţiunilor şi o exprimă ca atare trebuie să aibă şansa unui dialog şi a unui compromis cu partidul, în condiţii rezonabile atât pentru ei, cât şi pentru partid. Şi nu doar ca un intermezzo până când noul statut va fi aprobat, pentru ca apoi să fie eliminaţi sau puşi definitiv în umbră şi desconsideraţi. Iată o temă complexă pentru secretarul general al partidului: cum să găseşti o soluţie politică într-o situaţie complexă, în care trebuie să conciliezi comandamente, repere şi poziţii aparent ireconciliabile. E puţin mai complicat decât să instigi partidul să dea oameni afară. Seamănă cu un dosar diplomatic de care m-am ocupat cândva, aparent insolvabil. Sunt convins că secretarul general va găsi rezolvarea”, mai spune Predoiu.
Cătălin Predoiu şi-a dat demisia, săptămâna trecută, din funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL, după ce s-a poziţionat de partea premierului desemnat Adrian Veştea.
Here you'll find all collections you've created before.
Administrează consimțământul
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site. Dacă nu îți dai consimțământul sau îți retragi consimțământul dat poate avea afecte negative asupra unor anumite funcționalități și funcții.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice.Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
Marketing
Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.