Președintele Nicușor Dan a semnat vineri decretul privind pensionarea procurorului-șef adjunct al DIICOT, Claudia Curelaru.
Aceasta își încheie mandatul luni.
Claudia Curelaru iese la pensie după ce a pierdut concursul pentru un nou mandat.
Secția pentru procurori a CSM a admis cererea depusă de Claudia-Ionela Curelaru, procuror-șef adjunct al DIICOT, prin care aceasta a solicitat să iasă la pensie.
‘Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât înaintarea către președintele României a propunerii privind eliberarea din funcție, prin pensionare, a doamnei Curelaru Claudia Ionela, procuror șef adjunct al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, începând cu data de 29.06.2026 (unanimitate)’, se arată în decizia Secției.
Claudia-Ionela Curelaru a cerut să iasă la pensie în condițiile în care mandatul său de procuror-șef adjunct al DIICOT expira la sfârșitul lunii iunie.
În perioada martie – aprilie, ea a participat la concursul lansat de fostul ministru al Justiției Radu Marinescu pentru șefia parchetelor, însă nu a fost selectată.
Radu Marinescu i-a ales pe Alex-Florin Florența (fostul procuror general) și Gill-Julien Grigore-Iacobici, pentru a ocupa două posturi de procuror-șef adjunct la DIICOT.
Gill-Julien Grigore-Iacobici a fost respins însă de președintele președintele Nicușor Dan, astfel încât viitorul ministru al Justiției trebuie să declanșeze un nou concurs pentru funcția de adjunct al șefului DIICOT, care rămâne vacantă de la sfârșitul lunii iunie.
De asemenea, un alt candidat care nu a mai fost selectat de Radu Marinescu pentru un nou mandat a ieșit recent din magistratură. Este vorba de Alina Albu, fosta șefă a DIICOT, care s-a pensionat în luna mai.


