Preşedintele Nicuşor Dan, care se află în drum spre Polonia unde va participa la Summitul Flancului Estic, s-a oprit, miercuri seară, la Cluj-Napoca, pentru a participa la o cină cu organizatorii Techsylvania.
“Sunt în drum către Polonia. Mâine o să fie o întâlnire a Summitului Flancului Estic şi e important pentru România pentru că e vorba despre protecţia faţă de drone şi faţă de ameninţări în general pentru România din partea Rusiei şi e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilităţi şi în sud şi în special la Marea Neagră”, a declarat, miercuri seară, la Cluj-Napoca, preşedintele Nicuşor Dan.
Acesta a explicat pentru ce s-a oprit la Cluj-Napoca.
“Şi, dacă era în drum, am fost invitat şi m-am oprit la o cină cu organizatorii de la Techsylvania”, a precizat preşedintele.
Nicuşor Dan va participa, joi, la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care va avea loc la Gdansk, Polonia.
Agenda reuniunii se va concentra pe coordonarea între statele membre UE din imediata vecinătate a Federaţiei Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 şi a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacităţii de apărare a Uniunii şi a industriei europene de apărare.
Preşedintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel naţional pentru întărirea capabilităţilor de apărare şi descurajare.



