Șeful diplomației iraniene, Abbas Araghchi, a raportat luni ‘progrese majore’ în negocierile cu Statele Unite, salutând deblocarea unor active iraniene și ridicarea restricțiilor asupra petrolului, pe lângă progresele înregistrate în dosarul libanez, transmite AFP.
‘Medierea Pakistanului și Qatarului a permis progrese majore pentru a pune capăt războiului din Liban’, a scris el pe X, la finalul unei prime sesiuni de discuții în Elveția.
‘Exporturile de petrol și de produse petrochimice nu mai sunt restricționate, blocada este ridicată, unele active înghețate sunt deblocate și a fost lansat un plan major de reconstrucție și dezvoltare a Iranului’, a adăugat ministrul de externe.


