Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea.
”Imaginați-vă următorul scenariu… Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele României îl desemnează pe un primar PSD (de ce nu chiar Constantin Toma?) pentru funcția de prim-ministru. Înainte de desemnare, nu îl anunță pe președintele PSD, Sorin Grindeanu. Nici primarul care urmează să fie desemnat premier nu îl anunță pe Sorin Grindeanu, deoarece i se cere să păstreze secretul. ‘Interesul național’ cere discreție. Așa îi spun unii președintelui. PNL anunță imediat că susține candidatul PSD desemnat și începe să facă ‘jocuri’ în interiorul PSD. PSD se opune oficial acestei desemnări. Între timp, alesul președintelui începe să telefoneze parlamentarilor PSD. Unora le propune funcții de ministru, altora diverse poziții importante. Li se explică elegant că asta este și voința președintelui României și că, bineînțeles, PSD îi va păstra în partid fără nicio problemă. Mai mult, unii chiar acceptă să intre în Guvern, iar în dreptul numelor lor apare sigla PSD. Evident, restul partidului va fi încântat de această asociere și va aplauda inițiativa. Ca tabloul să fie complet, liderii organizațiilor PSD sunt contactați inclusiv din diverse instituții ‘veghetoare ale Constituției’. Li se propun funcții de secretari de stat, conduceri ale unor agenții guvernamentale și chiar… ‘libertate’, dacă vor susține Guvernul. Totul, desigur, exclusiv în numele interesului național”, este scenariul prezentat pe Facebook de Motreanu.
Și continuă: ”Luni, lista miniștrilor și programul de guvernare ajung în Parlament. În Birourile Permanente Reunite, PSD cere ca în dreptul miniștrilor să nu mai apară sigla partidului. Cererea este respinsă. PSD acceptă senin decizia, în numele democrației și al respectului instituțional. Vine și ziua votului. Mai mulți parlamentari PSD votează Guvernul, ignorând poziția oficială a propriului partid. Rezultatul? Guvernul cade, pentru că nu întrunește numărul necesar de voturi. Iar PSD, dând dovadă de un comportament evlavios, decide să nu sancționeze pe nimeni. Deci, nu este nevoie de un congres extraordinar. România, însă, are nevoie de un Guvern cu puteri depline. Așa că, în laboratoarele unde se coc marile strategii politice, apare soluția salvatoare: cel agresat trebuie să îl susțină necondiționat pe agresor. Prin urmare, PSD va trebui să susțină PNL, fără un acord privind politicile publice și fără reciprocitate. Doar așa proiectul măreț poate continua. În definitiv, ce este mai firesc și creștinește decât să îi mulțumești celui care te lovește? P.S. Orice legătură cu realitatea este, desigur, pur întâmplătoare… sau poate nu”.
Secretarul general al social-democraților, Claudiu Manda, îi răspunde lui Motreanu, arătând că, dacă un asemenea scenariu ar debloca situația politică, ar da României un Guvern cu puteri depline și ar permite continuarea proiectelor esențiale pentru țară, PSD nu l-ar respinge.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
”Numai că PSD nu pune orgoliul politic deasupra interesului României. Dacă un asemenea scenariu ar debloca situația politică, ar da României un Guvern cu puteri depline și ar permite continuarea proiectelor esențiale pentru țară, precum PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE, investițiile și consolidarea credibilității externe a României, PSD nu l-ar respinge. Singurul sfat pe care i l-aș da acelui primar PSD ar fi, însă, să se gândească de două ori înainte să accepte. Nu de alta, dar până va veni momentul ca domnul Bolojan să își respecte cuvântul, sigur se răzgândește din nou (amândoi știm că este un mincinos) și mai găsește un motiv să rămână. Nu ar fi prima dată. Nici măcar a doua”, a transmis el pe Facebook.


