Fostul ministru al Sănătăţii, social-democratul Alexandru Rogobete îl invită, sâmbătă, pe Ilie Bolojan să meargă cu el pe holurile unei secţii de oncologie şi îi transmite să se oprească o clipă din calcule şi din negocieri, în contextul blocajului privind desemnarea premierului, el arătând că la patul bolnavului nu există propagandă, nu există sondaje, nu există strategii de comunicare, nu existǎ Ambasade.
”Domnule Bolojan, Am o invitaţie pentru dumneavoastră. Haideţi cu mine. Doar noi doi. Nu la Palatul Victoria. Nu într-un studio de televiziune. Nu la o conferinţă de presă. Într-un spital. Haideţi să mergem pe holurile unei secţii de oncologie. Să stăm de vorbă cu un pacient care îşi aşteaptă tratamentul. Să ascultăm un medic care încearcă, în fiecare zi, să facă mai mult cu mai puţin. Haideţi să vedeţi ce înseamnă să nu ai acces la medicamente inovatoare. Ce înseamnă să aştepţi luni întregi o decizie. Ce înseamnă când timpul nu se măsoară în zile, ci în şanse la viaţă. Apoi, haideţi să luăm micul dejun împreună. Tot într-un spital. Nu pentru o fotografie. Nu pentru imagine. Ci pentru o conversaţie sinceră”, îi transmite fostul ministru al Sănătăţii, Alexandru Rogobete, premierului interimar Ilie Bolojan.
Rogobete afirmă că au stat la aceeaşi masă, au făcut parte din acelaşi Guvern şi tocmai de aceea cred că pot avea o discuţie deschisă, fără orgolii şi fără calcule politice.
”Pentru că noi nu suntem aici pentru noi. Suntem aici pentru oamenii care ne-au trimis să îi reprezentăm”, subliniază Rogobete.
Fostul ministrul menţionează că ”România nu se conduce doar din birouri, din rapoarte sau din negocieri purtate între ambasade”.
”România se conduce privind oamenii în ochi, ascultându-le durerile şi înţelegând că, dincolo de fiecare cifră dintr-un buget, există un om care speră.
La patul bolnavului nu există propagandă. Nu există sondaje. Nu există strategii de comunicare. Nu existǎ Ambasade. Există doar adevăr. Şi acel adevăr ne obligă să construim, nu să împărţim. Să găsim soluţii, nu vinovaţi. Să punem oamenii înaintea orgoliilor”, mai afirmă el.
Rogobete îi transmite premierului interimar: ”Domnule Bolojan, opriţi-vă o clipă din calcule şi din negocieri. Pentru că, înainte de orice funcţie şi înainte de orice ambiţie politică, datoria noastră este faţă de oameni. Domnule Bolojan, opriţi-vă!”
