România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării și ar fi un pas important să avem un Minister al Transformării Digitale, pentru că nu putem vorbi în era Inteligenței Artificiale de un minister al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, în care digitalizarea este acolo la ‘pe ultima sută’, a declarat, luni, în cadrul conferinței ‘Digitalizare și siguranță cibernetică – amenințările cibernetice în era Inteligenței Artificiale’, președintele Comisiei pentru comunicații, tehnologia informației și inteligența artificială din Senat, Vasile-Ciprian Rus.
‘Poate să fie Clujul un exemplu (pe digitalizare, n.r.), dar eu cred că poate să fie România un exemplu pentru Europa. (…) că or fi ele ECCC, că or fi unele ministere, că o fi ADR, STS… jucătorii sunt buni, dar ce ne lipsește cu adevărat în țara asta este un antrenor, un om care să poată să coordoneze, să-i antreneze și să-i învețe cum să stea în teren ca să producă rezultate. Ar fi un pas important să avem odată un Minister al Transformării Digitale. Nu putem vorbi în era Inteligenței Artificiale să ne conducă tot ce înseamnă digitalizarea un Minister al Economiei, Antreprenoriatului, Turismului și cu digitalizarea acolo la ‘pe ultima sută’… Așadar, dacă vrem, fiecare echipă în parte, echipele de club, că o fi ECCC, DNSC, și-o antrenează bine, au resurse foarte bune, ar putea livra. Ne lipsește o viziune pentru a-i pune pe toți sau să-i învețe să stea în teren să putem livra. Suntem în era Inteligenței Artificiale. Nu cred că cineva mai poate contrazice chestia asta și orice încercare de a nu recunoaște sau de a nu păstra ritmul în care evoluează tehnologia în era Inteligenței Artificiale nu face decât să ne împiedice această evoluție’, a susținut Rus.
Acesta a adăugat că ‘în vreo doi ani de zile’ lucrurile pe zone noilor tehnologii ‘or să se miște și mai repede’.
‘Și atunci, dacă vrem să nu ne depășească, trebuie să grăbim noi, să accelerăm noi un pic ritmul. Noi ne-am obișnuit, ca și țară, să vorbim de digitalizare. Dacă o primărie și-a pus pe site să-ți poți descărca formularul, care să-l complectezi de mână, consideră că a digitalizat un serviciu. Da, suntem buni, am preluat legea cu NIS2, am implementat-o, suntem foarte buni la dosare. Confort, neconfort, ne interesează să fim protejați. Dacă vorbim de securitate cibernetică, în această era a Inteligenței Artificiale, să nu uităm că acest ritm galopant trebuie să ne facă cât de repede, să vorbim și de reziliență. Trebuie să vorbim de sisteme pe care le proiectăm sau pe care le facem noi, care să fie ‘secure by default’, ‘secure by design’. (…) Relația de comunicare între cetățean și stat poate fi simplificată. În România ai nevoie și lucrezi la o inițiativă legislativă în care să povestim de domiciliu digital, care nu trebuie să fie obligatoriu. Fiecare cetățean român își declară odată domiciliu digital, însemnând modalitățile prin care în mediul online poate fi contactat de orice instituție a statului și tot ce înseamnă notificări trimise de statul român să-ți vină acolo’, a spus demnitarul.
Reprezentanți ai autorităților și asociațiilor profesionale participă. luni, la cea de-a X-a ediție a conferinței ‘Digitalizare și siguranță cibernetică – amenințările cibernetice în era Inteligenței Artificiale’.


