Serie A: Atalanta a învins-o la scor pe Verona, 6-1

Echipa italiană Atalanta Bergamo a întrecut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 6-1, formaţia Hellas Verona, în etapa a 9-a din Serie A.

Atalanta a controlat total prima repriză a meciului cu Verona. Marten de Roon a deschis scorul în minutul 6, iar Mateo Retegui l-a majorat trei minute mai târziu. În minutul 14 pe tabelă a fost pus un incredibil 3-0, după reuşita lui Charles De Ketelaere, pentru ca în minutul 29 Ademola Lookman – pasator decisiv la primul şi al treilea gol al gazdelor – şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Lookman a reuşit dubla, ducând scorul la 5-0 în minutul 34, iar pe final de repriză a venit şi replica oaspeţilor, Amin Sarr marcând golul de onoare, în minutul 42. În partea secundă Atalanta nu a mai forţat şi a înscris pentru 6-1 prin Retegui, închizând tabela de marcaj.

Cu 16 puncte, Atalanta se află pe locul al treilea. Verona are 9 puncte şi este abia pe poziţia a 15-a.

El Clasico: Real Madrid – FC Barcelona 0-4

Dezbatere internă: Guvernul iranian batjocorește atacurile ‘slabe’ ale Israelului, în timp ce elita politică cere un răspuns rapid