Vicepreședintele liberal Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, i-a criticat, duminică, pe social-democrați, despre care spune că pentru ei ‘Europa nu este ceva bun, pozitiv’.
‘Faptul că pesediștii au o problemă cu lunga mea experiență europeană confirmă că, pentru ei, Europa nu este ceva bun, pozitiv, spre care aspiră. Ei nu înțeleg că Europa ne face mai puternici, că suntem parte a culturii și a civilizației europene. În inima lor, mulți politicieni PSD sunt anti-europeni’, a scris Mureșan pe Facebook.
Potrivit acestuia, social-democraților ‘nu le plac regulile, nu le plac legile, nu le place transparența’.
‘De aceea se și simt atât de bine alături de AUR. PSD-ul va ține mereu România la marginea Europei. Eu cred că România merită să fie în mijlocul Europei’, a adăugat europarlamentarul Siegfried Mureșan.


