Sindicaliștii din învățământ au acuzat, luni, guvernanții de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfășurarea Evaluării naționale, ceea ce, susțin aceștia, a dus ‘la un haos generalizat și la umilința’ profesorilor și elevilor.
Presa centrală a relatat luni despre apariția unor ‘blocaje’ ale platformei în care profesorii încarcă lucrările scanate de la examenul la Limba și literatură română, susținut de absolvenții de gimnaziu în cadrul Evaluării naționale.
‘Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație ‘Spiru Haret’ condamnă public haosul generalizat și umilința la care au fost supuși astăzi, 22 iunie 2026, colegii noștri din comisiile de examen, cu ocazia desfășurării probei scrise la Limba și literatura română din cadrul Evaluării naționale. Incompetența crasă a celor care gestionează infrastructura digitală a Ministerului Educației și Cercetării a dus la blocaje majore ale platformei destinate încărcării lucrărilor scanate. Din cauza acestui eșec al sistemului informatic, mii de cadre didactice au fost ținute ostatice în unitățile de învățământ până la 8 ore! Este absolut inadmisibil ca într-o eră a ‘digitalizării’, profesorii să fie puși în situația de a sta ore în șir în fața unor ecrane, dând continuu ‘refresh’ și încercând cu disperare să urce lucrările elevilor, într-un mediu de stres și epuizare fizică extremă’, susțin sindicaliștii într-un comunicat de presă.
În opinia celor două organizații sindicale, declarațiile venite din partea reprezentanților ministerului, care tratează aceste blocaje drept simple ‘întreruperi’, demonstrează ‘o ruptură totală față de realitatea din școli și o nepăsare revoltătoare’.
‘Mai mult decât atât, atragem atenția asupra unui abuz intolerabil: campania de pedepsire la care sunt supuși profesorii evaluatori. Am primit numeroase sesizări din teritoriu conform cărora multe inspectorate școlare județene (ISJ) au refuzat intenționat și abuziv înscrierea în comisiile de evaluare a acelor colegi care au ales să boicoteze simularea examenelor naționale din primăvară. Faptul că Ministerul Educației și Cercetării și inspectoratele școlare exclud și marginalizează astăzi profesori cu experiență, ghidându-se strict pe criterii de răzbunare și vendete mărunte, este o practică ce subminează grav calitatea procesului de evaluare’, mai afirmă sindicaliștii.
Reprezentanții celor două federații mai spun că profesorii din România nu sunt ‘nici cobaii’ pe care Ministerul Educației să își testeze experimentele ‘eșuate’, nici ‘prizonierii’ de serviciu în centrele de examen, și nici ‘victimele orgoliilor unor conducători vremelnici’.


