Calea Victorieidin Bucureşti este exclusiv pietonală duminică, între intersecţia cu Bulevardul Dacia şi Splaiul Independenţei, în contextul evenimentului Străzi Deschise.
”De la ora 10.00, deschidem promenada urbană pe CaleaVictoriei! Suntem în al 9-lea weekend de Străzi deschise – Bucureşti. Tema lui este „Bucureştiul rezilient: patrimoniu, comunitate şi siguranţă urbană””, anunţă Primăria Capitalei.
Programul zilei de duminică include tur ghidat, în intervalul 11:00 – 12:30, cu tema „Explorează Bucureştiul la pas pe Calea Victoriei”, cu Anita Sterea ghid cultural şi istoric, Turul începe de la Statuia Ecvestră a Regelui Carol I şi se încheie la Muzeul Naţional de Istorie a României.
De la 17:00 la 18:30, la , Piaţa Revoluţiei; este prgramată dezbaterea: „Reducerea riscului seismic – un efort comun”, moderată deRăzvan Munteanu şi avându-i ca invitaţi pe Dragoş Marcu, Beatrice Băluţă Siclitaru, Matei Sumbasacu, Matei Damian, Daniela Chiracu.
De la 17:00 va putea fi vizitată Expoziţia „Reducerea riscului seismic – un efort comun”, la Piaţa Revoluţiei.
În intervalul 18:00 – 20:00 este perogramat evenimentul „La pas cu drepturile tale prin Europa” – sesiune de informare a publicului cu privire la drepturile de care beneficiază în Europa, în calitate de consumatori, la Muzeul Naţional de Istorie a României.
Calea Victoriei va fi deschisă până la ora 22.00, pe segmentul dintre Bd. Dacia şi Splaiul Independenţei.
