Superliga: FCSB – Gloria Buzău 3-2

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Gloria Buzău, în etapa a 12-a din Superligă.

Buzoienii au deschis scorul la Bucureşti, încă din minutul 5, prin Alexandru Jipa, iar un minut mai târziu arbitrul Sebastian Colţescu a acordat penalti pentru gazde. După verificarea VAR, arbitrul a decis însă să anuleze lovitura de la 11 metri. FCSB a egalat în minutul 39, când Octavian Popescu a transformat perfect o lovitură liberă. Tot Octavian Popescu a adus echipa bucureşteană în avantaj, în minutul 67, cu o preluare şi un şut din careu. Bîrligea a majorat avantajul gazdelor, în minutul 74, dar finalul a fost cu emoţii pentru gazde. Cestor a reluat cu capul centrarea din corner a lui Tescan şi a redus din diferenţă, în minutul 87, dar până la final nu s-a mai înscris şi FCSB – Gloria Buzău a fost 3-2. Bucureştenii sunt pe locul 7, cu 16 puncte, iar Gloria Buzău e pe ultimul loc al clasamentului, al 16-lea, cu 10 puncte.

FCSB: Târnovanu – Creţu, Şut, Chiricheş, Panţîru (Radunovic 29) – Alhassan, Edjouma (Bîrligea 46) – M. Ştefănescu (Fl. Tănase 63), Olaru, Oct. Popescu (Al. Musi 90+3) – Miculescu (Al. Băluţă 46). ANTRENOR: Elias Charalambous

GLORIA BUZĂU: Lazar – Ciranni, Lovric, Cestor, Diego Ferraresso – Canadjija (Ricardo Matos 77), Dr. Albu – Jipa (Al. Stan 64), David Tavares (Tescan 77), Işfan (I. Gheorghe 59) – Budescu (Akhmatov 64). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Ciranni 23, Lovric 38

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Cristian Ilinca

Arbitri VAR: Florin Andrei – Andrei Antonie

Netanyahu promite, cu o zi înainte de împlinirea unui an de la atacul sângeros al Hamas, că îi va învinge pe „inamicii” Israelului

Ce crede arhiepiscopul Tomisului despre ”deochi”. El spune că îi fereşte pe credincioşi cu cruciuliţe „care poartă în ele agheasmă cu molitfele Sfântului Vasile”