Spitalul Județean Timișoara a finalizat proiectul de extindere și modernizare a Ambulatoriului integrat de specialitate, având ca rezultat degrevarea medicilor de presiunea numărului crescut de pacienți, dar și reducerea numărului internărilor în cazuri care nu reprezintă urgențe și care pot fi tratate fără spitalizare.
Proiectul a fost finanțat cu fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
În cadrul ambulatoriului Spitalului Județean au fost înființate cinci noi specializări, ca urmare a solicitărilor impuse de cazuistică, iar ambulatoriul pentru sportivi a fost extins, întrucât pe aici trec anual peste 35.000 de tineri.
‘În cadrul celor patru ambulatorii ale spitalului, avem 28 de specialități. În cadrul acestui proiect am modernizat și extins două dintre ele, respectiv cel pentru sportivi, care deservește anual peste 35.000 de sportivi legitimați la cluburile sportive din Timișoara și din județ, și ambulatoriul de pediatrie, care a fost renovat complet și unde s-a montat un lift, care îi ajută pe cei mici cu deficiențe să poată urca la sălile de kinetoterapie. Am făcut și o serie de dotări cu echipamente a tuturor structurilor ambulatorii ale spitalului, inclusiv a Ambulatoriului mare din cadrul clădirii principale. Cele cinci noi specialități pe Ambulatoriu înființate sunt chirurgia toracică, oncologie și neonatologie pediatrică, boli infecțioase, geriatrie și gerontologie. Am dotat serviciile cu șase ecografe noi, un mamograf care este deja funcțional de aproape un an și un CT care deservește Ambulatoriul și care deja are peste 10.000 de investigații făcute de când a fost montat. S-a dotat și cabinetul ORL, am luat defibrilatoare care deservesc toate ambulatoriile și a mai fost dotat Ambulatoriul pentru sportivi, cu o serie de echipamente dedicate recuperării sportivilor’, a declarat, marți, pentru AGERPRES, directorul medical al Spitalului Județean Timișoara, Andreea Rață.
Odată cu digitizarea spitalului, toate programările se fac în regim online, atât pentru consultațiile clinice și serviciile medicale, cât și pentru tot ceea ce înseamnă servicii paraclinice și de laborator.
‘Extinderea Ambulatoriului ne ajută să degrevăm Serviciul de Primiri Urgențe, dar și medicii de pe secții, scade presiunea pe internările continue și pe regimul de acuți din cadrul spitalului, în condițiile în care avem un deficit de cadre medicale. Avem 870 de posturi vacante. Am solicitat Ministerului Sănătății, încă din decembrie 2025, apoi în luna februarie, mai și iunie, deblocarea a cel puțin 477 de posturi, să nu mai fim nevoiți să delegăm personal dintr-o parte într-alta a spitalului. Cele mai mari probleme le avem în momentul de față pe Urologie, Ortopedie și Nefrologie, mai ales dacă avem o persoană care fie a plecat, fie este în concedii medicale, fie că trebuie să acordăm și noi concediile de care au nevoie atât de mult. În spital avem în total 4.976 de angajați’, a mai precizat directorul medical.
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a explicat, la conferința de finalizare a proiectului, că investiția a vizat modernizarea și extinderea spațiilor ambulatorii, dar și achiziția de echipamente medicale moderne atât de necesare pentru creșterea calității actului medical.
‘Ambulatoriul integrat al Spitalului Județean Timișoara deservește anual peste 200.000 de pacienți și este una dintre cele mai importante structuri de acest gen din regiunea de vest a țării. Proiectul de modernizare, extindere și dotare a acestui Ambulatoriu a fost implementat cu succes la trei ani de la demararea lucrărilor, printr-o finanțare de aproape 14 milioane de lei, bani obținuți prin Programul Național de Redresare și Reziliență, cu parte de cofinanțare din bugetul Consiliului Județean Timiș’, a punctat Alfred Simonis.


