Președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis, a anunțat, vineri, că 50 de milioane de lei vor fi investiți în modernizarea și extinderea Casei Austria, vechiul centru de mari arși și politraumă din cadrul Spitalului Județean din Timișoara.
Lucrările vor începe în 2027, după ce noul Centru de Mari Arși va deveni operațional în acest an. Finanțarea este asigurată parțial din fonduri europene, iar aproximativ 25 de milioane de lei reprezintă contribuția Consiliului Județean Timiș.
Proiectul vizează atât reabilitarea clădirii, cât și extinderea și modernizarea infrastructurii medicale destinate tratamentului pacienților cu politraumă severă.
‘Acest proiect a fost, pentru o perioadă, perla coroanei Spitalului Județean din Timișoara, dar în ultimii ani a rămas mult în urmă (…). Astăzi arată ca o Cenușăreasă în raport cu celelalte investiții majore: maternitatea, noul Centru pentru Mari Arși și celelalte dezvoltări ale Spitalului Județean. Proiectul prevede refacerea completă a blocului operator, cu extinderea de la două la trei săli de operație, amenajarea unei săli pentru intervenții minore și a unei săli de recuperare post-traumă’, a declarat Alfred Simonis.
Managerul Spitalului Județean din Timișoara, Dorel Săndesc, a subliniat că acest spital este singurul din țară care are o unitate specifică destinată traumei, în care există specialiști din toate specialitățile necesare, de la chirurgie generală, ortopedie, neurochirurgie până la chirurgie toracică, anestezie și terapie intensivă.
‘În noua clădire a marilor arși se vor muta pacienții mari arși, iar în clădirea Casa Austria va rămâne clinica de chirurgie plastică și reparatorie, cu o specialitate prin excelență dedicată traumelor. Acolo se fac intervenții extraordinare, reimplantări de membre amputate total, cu care vine pacientul în plasă și alte intervenții extrem de complexe. Va fi un centru destinat traumei cu toate componentele ei, un centru de referință nivel național și internațional’, a explicat Dorel Săndesc.


