Centrul Medical al Universităţii din Nebraska a anunţat, luni, că toţi cei 18 pasageri rezidenţi în SUA de pe nava de croazieră MV Hondius, afectată de hantavirus, s-au întors în statele lor de origine după ce au finalizat monitorizarea la Unitatea Naţională de Carantină, relatează Reuters.
Şaisprezece dintre aceşti pasageri au sosit pe 11 mai, în urma călătoriei lor pe nava de croazieră asociată cu un focar de hantavirus, a precizat acesta. Alţi doi foşti pasageri au ajuns la Unitatea Naţională de Carantină pe 15 mai.
„Nu au apărut cazuri de boală cu hantavirus în Statele Unite ca urmare a acestui focar”, a declarat Centrul pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor din SUA.
La începutul acestei luni, opt rezidenţi din SUA s-au întors în statele lor de origine după trei săptămâni de monitorizare la Unitatea Naţională de Carantină. Alţi zece au fost sub observaţie.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă monitorizarea şi carantinarea contactelor cu risc ridicat timp de 42 de zile după expunere, sfătuind în acelaşi timp contactele cu risc scăzut să se automonitorizeze şi să solicite asistenţă medicală dacă apar simptome.
CITEȘTE ȘI Hantavirus: Nava Hondius, dezinfectată corespunzător, îşi poate relua croaziera 


