Centrul Medical din cadrul Universității Nebraska din Statele Unite a anunțat luni că toți cei 18 pasageri americani de pe vasul de croazieră MV Hondius, afectat de un focar de hantavirus în prima parte a acestui an, s-au întors în statele lor de origine după ce au finalizat perioada de monitorizare medicală la Unitatea Națională de Carantină, informează Reuters.
Șaisprezece dintre acești pasageri au sosit pe 11 mai la acel centru în urma călătoriei lor cu nava de croazieră asociată cu un focar de hantavirus. Alți doi foști pasageri au ajuns la Unitatea Națională de Carantină în data de 15 mai.
‘Nu au apărut cazuri de boală cauzată de hantavirus în Statele Unite ca urmare a acestui focar’, au declarat reprezentanții Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) din Statele Unite.
La începutul acestei luni, opt rezidenți americani s-au întors în statele lor de origine după trei săptămâni de monitorizare la Unitatea Națională de Carantină. Alți zece se aflau încă ‘sub observație’ medicală.
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) recomandă monitorizarea și carantinarea persoanelor de contact cu risc ridicat timp de 42 de zile după expunerea la hantavirus, sfătuind în același timp persoanele de contact cu risc scăzut să se automonitorizeze și să solicite asistență medicală dacă apar simptome.


