Un militar nord-coreean a fost plasat în detenţie de către autorităţile sud-coreene după ce a trecut frontiera, la începutul săptămânii, în ceea ce pare să fie o dezertare, scrie miercuri agenţia sud-coreeană de presă Yonhap, relatează AFP.
“Armata a reţinut un militar nord-coreean marţi seara, pe frontul central, iar autorităţile competente anchetează în prezent cu privire la detalii”, anunţă într-un comunicat de presă, citat de Yonhap, Statul Major Interarme (JCS) de la Seul.
Zeci de mii de nord-coreeni au fugit în Coreea de Sud după ce peninsula a fost împărţită în urma Războiului Coreei (1950-1953).
Dezertările directe, pe la frontiera intercoreeană, puternic supravegheată şi minată sunt rare.
Majoritatea refugiaţilor nord-coreeni care ajung în Coreea de Sud trec prin China şi apoi prin una sau mai multe ţări terţe, ca de exemplu Laos, Thailanda sau Mongolia.
Nord-coreenii care reuşesc să fugă în Coreea de Sud sunt, în general, reţinuţi de către serviciile secrete de la Seul, timp de mai multe săptămâni.
Potrivit unor date de la Ministerul sud-coreean al Unificării, peste 34.000 de nord-coreeni au fugit în Sud.
În 2024, 236 de nord-coreeni au sosit în Coreea de Sud – iar femeile reprezintă 88% din total.
Phenianul îşi cataloghează fugarii în mod violent drept nişte “viermi umani”.



