Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului decid luni, la ora 10:00, într-o ședință online, calendarul audierilor miniștrilor propuși în Cabinetul Veștea.
Pe ordinea de zi a ședinței conducerii Parlamentului se află scrisoarea din partea lui Adrian Veștea, candidatul desemnat pentru funcția de prim-ministru, prin care înaintează lista Guvernului și programul de guvernare.
Birourile permanente urmează să stabilească repartizarea candidaților propuși pentru funcția de membru al Guvernului în vederea audierii la comisiile permanente ale Camerei Deputaților și Senatului, dar și programul de lucru pentru ședința comună a Camerei Deputaților și Senatului.
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare. Din noul Cabinet ar urma să facă parte nouă miniștri PSD, cinci miniștri PNL – aripa Veștea și patru independenți.
Lista Cabinetului este:
* Adrian Veștea – prim-ministru
* Marian Neacșu – vicepremier, ministru al Afacerilor Interne (PSD)
* Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)
* Diana Morar – vicepremier (independent)
* Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)
* Alexandru Nazare – ministru de Finanțe (independent)
* Florin Zaharia – ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene (independent)
* Florin Manole – ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității (PSD)
* Monica Anisie – ministru al Educației și Cercetării (PNL)
* Marian Bârgău – ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (independent)
* Eduard Mititelu – ministru delegat pentru Transformare Digitală (PNL)
* Romeo Lungu – ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (PSD)
* Ionuț Vulpescu – ministru al Culturii (PSD)
* Sorin Cîmpeanu – ministru al Apărării Naționale (PNL)
* Radu Marinescu – ministru al Justiției (PSD)
* Alexandru Ghigiu – ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor (PSD)
* Cristian Pistol – ministru al Transporturilor și Infrastructurii (PNL)
* Florin Barbu – ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale (PSD)
* Bogdan Ivan – ministru al Energiei (PSD)
* Alexandru Rogobete – ministru al Sănătății (PSD).
”Am depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor Cabinetului pe care îl propun pentru România. Este un pas necesar pentru a pune capăt unei perioade de incertitudine și pentru a readuce țara într-un cadru de stabilitate, predictibilitate și funcționare normală a instituțiilor. Am încredere că Parlamentul va trata cu responsabilitate această procedură și va stabili un calendar rapid pentru audierea miniștrilor și votul de învestitură. România nu își mai permite să piardă timp’, a scris Adrian Veștea, duminică, pe Facebook.
El a spus că noul Guvern are cinci priorități imediate: stabilitate politică – revenirea la normalitate instituțională; fonduri europene – accelerarea atragerii banilor din PNRR; stabilitate economică – menținerea încrederii partenerilor și a ratingului de țară; investiții – deblocarea proiectelor aflate în stadii avansate; securitate națională – accelerarea proiectelor strategice (SAFE).


