Un număr de 53 de puncte de prim-ajutor și distribuție a apei potabile în perioadele caniculare sunt puse la dispoziția locuitorilor județului, potrivit datelor furnizate de reprezentații Direcției de Sănătate Publică (DSP) Vaslui.
La nivelul municipiului Vaslui funcționează 20 astfel de puncte situate în diferite zone, la Bârlad sunt puse la dispoziția cetățenilor 13 locații, în municipiul Huși 16, majoritatea în farmacii, iar în orașele Murgeni și Negrești sunt câte două locuri amenajate pentru distribuția apei și acordarea de ajutor medical specializat.
‘Pentru a veni în sprijinul locuitorilor județului care se află în spații deschise în perioada de caniculă, inclusiv al categoriilor vulnerabile, au fost organizate puncte de prim-ajutor și distribuire apă potabilă, cu precădere în zone intens circulate. Le recomandăm cetățenilor să țină cont de sfaturile medicilor și să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare, mai ales între orele 11:00 și 18:00’, precizează reprezentanții DSP Vaslui.
Autoritățile sanitare mai recomandă populației să consume alimente proaspete, achiziționate din magazine care dispun de instalații frigorifice funcționale, dar și fructe și legume proaspete, alimente cu valoare calorică mică și cu un conținut mare de apă.
De asemenea, cetățenii sunt sfătuiți să evite activitățile în exterior care necesită consum mare de energie, iar dacă expunerea la soare la orele amiezii este neapărat necesară, se recomandă o ținută adecvată.
Județul Vaslui se află sub avertizare Cod Galben de caniculă. Potrivit unei avertizări emise de Administrația Națională de Meteorologie și Hidrologie, în intervalul 25-29 iunie un val de căldură se va extinde și se va intensifica în toate regiunile țării. Va fi caniculă vineri 26 iunie în vest și nord-vest, sâmbătă și în centru și sud, iar duminică în toată țara. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, iar apoi și în cele de deal.


