in ,

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al dialogului’ și înțelege responsabilitatea de a pune capăt ‘haosului politic’.

‘Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României’, a scris Veștea, luni, pe Facebook.

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile partidului său la învestirea din plenul reunit și a adăugat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul AUR, până la ora 20:00, menționând că cei din AUR sunt dispuși să contribuie la un efort de consens, de reconciliere.

Simion a afirmat într-o conferință de presă că, ”dacă va exista un vot’ pentru această guvernare în seara de luni, parlamentarii AUR vor ieși din sală.

Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul pentru învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, începând cu ora 21:30.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Vondrousova, fostă campioană la Wimbledon, a fost suspendată patru ani după ce a refuzat un test antidoping

Vondrousova, fostă campioană la Wimbledon, a fost suspendată patru ani după ce a refuzat un test antidoping

Sălaj: Spăcelul sălăjean, o ‘oază de autentic’ într-o mare de produse tradiționale contrafăcute (GALERIE FOTO)

Sălaj: Spăcelul sălăjean, o ‘oază de autentic’ într-o mare de produse tradiționale contrafăcute (GALERIE FOTO)