Avram Iancu a fost comemorat miercuri, la Oradea, printr-o ceremonie militară și una religioasă care au avut loc la bustul din Piața Traian al eroului național.
Autoritățile locale, reprezentanți ai instituțiilor, un grup folcloric de copii și numeroși participanți au fost prezenți la evenimentul dedicat memoriei lui Avram Iancu, unul dintre cei mai importanți eroi ai istoriei naționale.
Un cuvânt de întâmpinare a fost adresat de președintele Societății Cultural-Patriotice ‘Avram Iancu’ din Oradea, generalul de brigadă în rezervă Grigore Bartoș.
Manifestările au debutat cu prezentarea onorului și salutul drapelului de luptă, urmate de intonarea Imnului Național al României. În continuare, un sobor de preoți din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române, coordonat de preotul Garnizoanei Oradea, Ionuț Jolța, a oficiat serviciul religios în memoria eroului național.
Prefectul Marcel Dragoș a adus un omagiu liderului revoluționar transilvănean, pe care l-a descris drept ‘un simbol al demnității și emancipării românilor din Transilvania’, subliniind că acesta a fost un lider și un vizionar preocupat de drepturile, educația și cultura comunității sale.
‘Avram Iancu ne-a lăsat o moștenire incontestabilă: datoria de a ne prețui rădăcinile, de a promova dialogul și de a rămâne uniți în jurul valorilor noastre fundamentale’, a subliniat prefectul.
La rândul său, președinte de onoare al Societății ‘Avram Iancu’, Constantin Sicoe, a vorbit despre responsabilitatea evocării personalității lui Avram Iancu și despre rolul acestuia în apărarea libertății moților, precum și despre puternica încărcătură simbolică pe care numele său o păstrează și astăzi în Țara Moților.
În numele societății pe care o reprezintă, acesta a reafirmat angajamentul pentru păstrarea valorilor și identității naționale, încheindu-și discursul cu îndemnul: ‘Trăiască Duhul lui Iancu!’.
Generalul de brigadă în rezervă Grigore Bartoș a reamintit contribuția Ministerului Afacerilor Interne și a mai multor persoane la edificarea bustului lui Avram Iancu, monument inaugurat în anul 2022 pe care l-a descris drept un simbol al memoriei și identității naționale. Făcând referire la rolul istoric și simbolic al lui Avram Iancu, acesta a evocat idealul unității românilor și nevoia de lideri capabili să călăuzească destinul unui popor.
‘Ce popor este acela care stă despărțit în două țări, când nimic nu-l mai împiedică? Prutul? Păi am avut un mareșal care a spus: ‘Treceți Prutul!’, pentru că eram atunci în iunie. La 28 iunie 1940 am cedat Basarabia fără să tragem un singur foc de armă. Nu se poate. Dacă nu ai conducător, dacă nu ai păstor care să îndrume turma spre destinul ei, atunci poporul se risipește’, a afirmat Bartoș.
Momentul artistic al ceremoniei a fost susținut de grupul ‘Moștenitorii cântecului’ de la Palatul Copiilor, coordonat de Anamaria Gal. Îmbrăcați în costume populare autentice și purtând opinci, copiii au interpretat cântece patriotice.
După depunerea coroanelor și jerbelor de flori la bustul lui Avram Iancu, ceremonia s-a încheiat cu defilarea detașamentului de onoare.
Ceremonia militară și cea religioasă au fost organizate de Garnizoana Oradea, la solicitarea Societății Cultural-Patriotice ‘Avram Iancu’ – filiala Oradea, cu sprijinul Instituției Prefectului Județului Bihor, al Consiliului Județean Bihor, al Primăriei Municipiului Oradea și al structurilor din sistemul național de apărare, ordine publică și siguranță națională din municipiu.
Foto şi video: EUGENIA PAŞCA / AGERPRES FOTO


