Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, după ce a participat la Summitul Flancului estic de la Gdansk, că speră să fie ‘în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul’.
El s-a referit la declarații privind faptul că ar face parte din ‘sistem’.
‘Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul e o certitudine. Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara asta în anarhie, asta este misiunea pe care mi-am asumat-o. Pentru a face o reformă… între un câine care latră și un câine care mușcă, eu prefer un câine care mușcă. Între a declama despre cât de tare vom reforma sistemul, că avem mulți declamatori și a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna, cum am făcut și la Primăria Capitalei, sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul’, a afirmat șeful statului.
Nicușor Dan a făcut apel la oprirea dezbaterilor din ‘interiorul viziunii prooccidentale’.
‘Este foarte important să păstrăm, să ducem linia de demarcație între prooccidental și antioccidental, și nu să ne consumăm energiile într-o luptă în interiorul unei viziuni prooccidentale. Asta am spus-o inclusiv în campania electorală, când am criticat sistemul’, a punctat el.
Întrebat dacă va livra ‘România onestă’ – sloganul său în campania alegerilor prezidențiale – Nicușor Dan a spus că dorește să facă acest lucru ‘în timp și fără să producă anarhie’.


