Doi bărbați din Horezu, bănuiți că ar fi sustras componente din rețeaua electrică și de la utilaje de foraj din cariera de calcar de la Costești, estimate la aproximativ 500.000 de lei, au fost reținuți de polițiști în urma unor percheziții domiciliare, au informat, joi, reprezentanții Poliției Vâlcea.
Potrivit sursei citate, fapta s-ar fi petrecut la începutul acestei luni, cei doi bărbați, unul în vârstă de 21 de ani și celălalt în vârstă de 34 de ani, fiind identificați după ce polițiștii au descins la domiciliile lor și au descoperit mai multe dintre bunurile care ar fi dispărut din exploatarea minieră, aflată de mai mulți ani în conservare.
‘În fapt, la data de 3 iunie 2026, persoane necunoscute ar fi pătruns prin efracție în incinta unei exploatări miniere din comuna Costești, județul Vâlcea, de unde ar fi sustras componente ale rețelelor și transformatoarelor electrice, precum și componente de la două utilaje de foraj aflate în conservare, cauzând un prejudiciu de aproximativ 500.000 de lei. În urma activităților investigativ-operative și de cercetare penală desfășurate, inclusiv a două percheziții domiciliare efectuate la data de 23 iunie 2026, în orașul Horezu, polițiștii au identificat persoanele bănuite de comiterea faptelor, respectiv doi bărbați, în vârstă de 21 și 34 de ani, din orașul Horezu. În urma perchezițiilor domiciliare, au fost descoperite și ridicate mai multe mijloace materiale de probă, relevante pentru cauză’, a precizat purtătorul de cuvânt al Poliției Vâlcea, Eduard Văduva.
Cei doi au fost reținuți pentru furt calificat, urmând să fie prezentați magistraților în vederea dispunerii de măsuri legale.
Captură : IPJ Vâlcea


