Vremea va deveni deosebit de caldă, cu intervale de instabilitate atmosferică, iar disconfortul termic va deveni ridicat pentru zona Municipiului București, miercuri și joi, arată prognoza de specialitate, publicată de Adminstrația Națională de Meteorologie (ANM).
Potrivit meteorologilor, în intervalul 24 iunie, ora 10:00 – 25 iunie, ora 9:00, în Capitală, vremea va fi călduroasă, disconfortul termic ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unități, iar gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere.
De asemenea, cerul va fi variabil, după-amiaza fiind perioade cu înnorări accentuate, averse torențiale (se vor acumula 5 – 10 l/mp) și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor (viteze la rafală de 40 – 45 km/h). Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 30 de grade, iar cea minimă va oscila între 19 și 20 de grade.
Pe parcursul zilei de joi, regimul termic va fi în continuare ridicat, cu ITU ce va atinge pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 31 – 33 de grade.
Meteorologii precizează că, pentru ziua de miercuri, între orele 10:00 – 21:00, Municipiul București se va afla sub o informare de vreme călduroasă și disconfort termic, iar pentru joi, în intervalul orar 12:00 – 21:00, sub o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat.


