Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a mulţumit luni premierului demisionar britanic Keir Starmer pentru susţinerea Kievului, în timp ce Kremlinul a apreciat, pe de altă parte, că nu se aşteaptă la o schimbare în relaţiile ruso-britanice, care se află deja la cel mai scăzut nivel, relatează AFP.
“Keir, îţi mulţumesc pentru toată cooperarea noastră, susţinerea şi deciziile comune care au contribuit la consolidarea Europei noastre şi la apărarea vieţilor”, scrie pe X Volodimir Zelenski.
Keir, thank you for all our cooperation, your support, and the joint decisions that have helped make our Europe and our protection of life stronger.
The United Kingdom has been, is, and will remain among the world’s leaders. Here in Ukraine, we deeply value Britain, and every… pic.twitter.com/Ucxhf7D2FS
– Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 22, 2026
Pe de altă parte, un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a apreciat într-o conferinţă zilnică de presă, la care AFP scrie că a participat, că există “puţine şanse” ca “oricine de pe actuala scenă politică britanică” să adopte “o poziţie diferită de cea a lui Keir Starmer referitor la relaţiile noastre bilaterale”.



