Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).
Astfel, în intervalul orar 12:00 – 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 – 70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1 – 3 cm).

Sursa: ANM
În intervale scurte de timp (1 – 3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15 – 25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 30 – 40 l/mp.
‘Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării’, au transmis meteorologii.


