in ,

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

Astfel, în intervalul orar 12:00 – 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 – 70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1 – 3 cm).


Sursa: ANM


În intervale scurte de timp (1 – 3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15 – 25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 30 – 40 l/mp.

‘Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării’, au transmis meteorologii.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața

INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața

ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni

ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni