Ministrul desemnat al Energiei, Bogdan Ivan, care a mai deţinut acest porofoliu, precum şi pe cel al Economiei, afirmă că principalul scop al mandatului său este legat de adoptarea de măsuri care să reducă preţul energiei electrice, în condiţiile în care acesta are impact asupra economiei şi în contextul în care ponderea costului energiei în fiecare produs sau serviciu din România se situează între 8 şi 80%.
Bogdan Ivan a anunţat, în cadrul audierilor care au loc luni, în comisiile parlamentare, că priorităţile din programul de gvernare în ceea ce priveşte energia sunt legate de creşterea capacităţilor de producere a energiei electrice, inclusiv creşterea capacităţii de producere în bandă, capacităţile de stocare şi creşterea capacităţii de extragere a gazelor naturale, toate acestea având ca scop reducerea tarifelor la energie.
„Ponderea costului energiei în fiecare produs sau serviciu din ţara noastră se situează între 8 şi 80%. Orice variaţie a preţului energiei se regăseşte automat în fiecare produs sau serviciu pe care cetăţenii României ajung să îl plătească”, a artat Bogdan Ivan.
Acesta a subliniat că, pe termen scurt, îşi propune încheierea proiectelor derulate cu finanţare prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), inclusiv adoptarea actelor normative legate de aceste proiecte.
În ceea ce privelşte producţia de energie electrică, ministrul desemnat susţine că „prioritatea zero” este creşterea capacităţii energiei nucleare la centrala de la Cernavodă, unde se are în vedere dublarea capacităţii de producţie, de la 1400 la 2800 de MW. Un alt obiectiv este creşterea capacităţii de producţie a energiei regenerabile, concomitent cu asigurarea capacităţilor de stocare.
„În materie de producţie a energiei electrice din regenerabile, contractele care sunt încheiate în momentul de faţă la nivelul Ministerului Energiei şi care odată implementate vor ajunge la până la finalul anului 2027 să genereze o putere instalată de aproximativ 5000 MW pe fotovoltaic şi eolian şi de asemenea vor putea să aducă, cu toate proiectele care în momentul de faţă sunt în finanţare sau în procedură de transparenţă – şi aici avem două proiecte extrem de importante, care urmează să fie deschise aceste call-uri, o dată pentru companii stocare, stand alone, baterii pentru marile companii din distribuţie, pe de o parte, 300 de milioane de euro şi încă 350 de milioane de euro pentru autoconsum şi stocare pentru marii consumatori din zona publică. Imediat după ce va fi învestit Guvernul României aceste două scheme vor fi deschise publicului”, anuţă Ivan.
Acesta a subliniat că vizează şi creşterea capacităţii de interconecare de la 3200 MW la 7000 de MW pînă în anul 2030, precum şi utilizarea pentru piaţa internă a gazelor naturale extrase din ţară, onshore şi offshore.
Ivan mai vrea deblocarea investiţiilor făcute în hidrocentralele care au început să fie construite în urmă cu 39 de ani al căror stadiu de realizare depăşeşte, în unele situaţii, 90%.
